Z historie našeho klubu

Speciální klub chovatelů pražského krátkozobého rejdiče

 

     Náš klub vznikl v r. 1957 jako pokračovatel slavného a největšího pražského nuselského klubu (založen v r. 1912) vzniklého z I. Sportovního klubu pěstitelů holubů pro Prahu a okolí (r. 1903).

     Pražský rejdič má dlouhou tradici. Chován od poloviny 17. století, šlechtěn od r. 1800. Dříve chován v městských částech v hustě rozmístěném sousedství. Tehdá vznikly postupně další kluby. V r. 1922 – Michelský, I. Žižkovský, r. 1923 Košířský, II. Žižkovský, r. 1925 Pankrácký, r. 1926 Vršovický, Holešovický a r. 1927 Radlický. V r. 1929 založena Ústřední Jednota klubů pro jejich koordinaci.

     Pražský rejdič byl vždy oblíben chovateli pro svůj ojedinělý vzhled, dříve také ceněn jeho způsob letu (krouživý vysokoletec). Byl k tomuto trénován chovateli od mládí, k letu ve vysokých výškách a obraty tzv. „překládání“, které bylo velice líbivé a viditelné i ve vysokých výškách. Nad Prahou létala malá hejnka, ale i 200 i vícehlavá. Kromě letu, pro který byl oblíben i v zahraničí, se oceňoval i jeho exteriér na speciálních výstavách, které se konají dodnes.

        Plemeno se vyskytuje ve dvou skupinách, první jsou bělouši, druhá barevní (malovaní). Je to holub typu. Má hlavu s vysokým čelem ve tvaru kostky, krátký široce nasazený, klopený zobák. Byl vyšlechtěn v mnoha barevných a kresebných rázech, které jsou vyobrazeny na vydaných pohlednicích.

     Od prvního předsedy Karla Štěpána ze Žižkova se ve vedení klubu vystřídali Václav Weidenthaler z Nuslí, Karel Nedvěd z Vršovic, Jindřich Hatina z Košíř, Josef Henkl z Kunratic. Speciální výstavy rejdiče byly pořádány v restauraci U Jaurisů Michle, sále ČSD – Smíchov, sále ČSD – Vršovice, restauraci Riegrovy Sady, restauraci Chodov, tržnice Holešovice, Bruselský pavilon, klubovna Michle – U Viničného potoka.